Rynek jest centralnym punktem miasta.
Rynek został założony w czasie lokacji miasta w okresie średniowiecza. Jego zabudowa w większości pochodzi jednak z XX w. i tworzą ją odbudowane po II wojnie światowej kamienice i sukiennice Starsze są natomiast XIII-wieczne kościoły: pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jakuba.
Współcześnie raciborski rynek nie wygląda tak, jak w okresie lokacji miasta. W średniowieczu bowiem centralny plac miasta był tradycyjnie zabudowany, a jego centralne miejsce zajmował ratusz. Wokół rynku wznosiły się murowane sukiennice. Miejsce to pełniło zwyczajową rolę handlową, stąd też znajdowały się na nim ponadto kramy, stragany, etc. Niestety rynek był wielokrotnie trawiony pożarami, które w zasadzie w całości zniszczyły jego zabytkową zabudowę. Do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie dwa kościoły: pw. św. Jakuba oraz pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także kolumna maryjna. Reszta zabytków, w tym piękne mieszczańskie kamienice, zostały pochłonięte przez ogień oraz zawieruchę wojenną. Rynek doznał bowiem dużych strat również w czasie II wojny światowej, w 1945 r. Wówczas zniszczony został ratusz i inne budynki, uratowała się jedynie jedna kamienica oraz wspomniane wcześniej kościoły i rzeźba. Dzisiejszy wygląd rynku to dzieło czasów powojennych, jedynie kilka obiektów zabytkowych przypomina o jego wielowiekowej historii.
Kolumna Matki Boskiej w Raciborzu, tzw. Kolumna Maryjna znajduje się w centrum Rynku. Jest to późnobarokowa budowla, wykonana w latach 1725-1727 przez austriackiego artystę Johanna Melchiora Österreicha.
Świątynia ta związana jest z klasztorem Dominikanów, który mieścił się na dzisiejszym placu Targowym. Obecna zakrystia stanowi część krużganka klasztornego. W latach 20. XIX wieku podczas sekularyzacja klasztor rozebrano. Zręby kościoła wskazują na pochodzenie z XIII wieku
Kościół według tradycji XVI-wiecznej pochodzi z początków XII wieku, a ufundowali go mieszkanie raciborscy. Budowla zachowała swój obecny kształt od czasu gruntownej przebudowy po pożarze w 1300 roku, a z tego okresu zachowała się główna bryła tworząca trójprzęsłową nawę w stylu gotyckim z zachowanym w prezbiterium sklepieniu krzyżowo-żebrowym.
W środku Rynku znajdował się ratusz, który został wzmiankowany w dokumentach z 1361 roku. Jednak nie wiadomo kiedy dokładnie przeniesiono go w inne miejsce, ale przypuszcza się, że był to rok 1722, bowiem spłonął podczas pożaru. Jednak ta budowla również uległa zniszczeniu. Nowy ratusz wybudowany był w stylu klasycystycznym przez Gottlieba Tschecha[5].